Wykład w Trybunale Konstytucyjnym prof. Jadwigi Staniszkis "Pęknięcie Zachód-Wschód w świetle krążenia idei: miejsce Polski"
Wykład prof. Jadwigi Staniszkis - nagranie
12 kwietnia 2016 r. wykład na temat Pęknięcie Zachód-Wschód w świetle krążenia idei: miejsce Polski wygłosiła w Trybunale Konstytucyjnym prof. Jadwiga Staniszkis.
Jadwiga Staniszkis – socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu.
Ukończyła studia w Sekcji Socjologicznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1971 r. obroniła doktorat (książka Patologie struktur organizacyjnych: próba podejścia systemowego, napisana na podstawie pracy doktorskiej, dostała nagrodę im. Ossowskiego w 1976), zaś w 1978 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. 20 października 1992 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
Po ukończeniu studiów pracowała w Instytucie Socjologii UW. Należała do grona młodych asystentów, którzy organizowali intelektualne życie polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach zorganizowanego w konspiracyjnych warunkach środowiska uczestniczyła w wydarzeniach marcowych w 1968 r. Za udział w protestach studenckich spotkały ją represje, została zwolniona z pracy na Uniwersytecie oraz aresztowana na siedem miesięcy. Po zwolnieniu z pracy kontynuowała działalność naukową. Pracę doktorską zaczęła pisać jeszcze w czasie aresztowania, a obroniła ją pracując jako nauczycielka w szkole pielęgniarskiej. Do pracy w Instytucie Socjologii przywrócono ją dopiero w 1981 r.
W sierpniu 1980 r. została zaproszona przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku do udziału w negocjacjach ze stroną rządową. Weszła w skład Komisji Ekspertów MKS. Po zawarciu porozumień sierpniowych i utworzeniu NSZZ „Solidarność” doradzała związkowcom. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej. Pokłosiem jej doświadczenia w „Solidarności”" stała się wydana po angielsku książka Samoograniczająca się rewolucja.
Obecnie wykłada na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, zasiada w Komitecie Socjologii PAN. Wykładała też w wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w UCLA, na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Michigan, a także w Chinach, Japonii i Tajwanie.
Zajmuje się głównie szeroko pojętą socjologią polityki, a także socjologią ekonomiczną i socjologią organizacji. W sferze jej zainteresowań znajdują się problemy transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej, teorii realnego socjalizmu i postkomunizmu, a także globalizacji.
Jej wczesne książki nie zostały opublikowane w Polsce. Pierwsza z nich dotycząca dialektyki społeczeństwa socjalistycznego została przetłumaczona w Japonii, a polski manuskrypt zaginął po skonfiskowaniu przez Służbę Bezpieczeństwa. Po polsku zaczęła publikować wraz z rozpoczęciem procesu transformacji ustrojowej: Ontologia socjalizmu (1988), Postkomunizm (2000), Władza globalizacji (2003), O władzy i bezsilności (2006).
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2004).