Zmarł prof. Henryk Cioch, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska z przykrością, smutkiem i żalem zawiadamia, że dnia 20 grudnia 2017 r. odszedł od nas profesor Henryk Cioch, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
Msza Święta w intencji Sędziego Henryka Ciocha odbędzie się 8 stycznia 2018 roku o godz. 19.00, w Kościele św. Aleksandra w Warszawie, na placu Trzech Krzyży (przy ul. Książęcej 21).
Pogrzeb Profesora Henryka Ciocha, sędziego Trybunału Konstytucyjnego odbył się w czwartek 28 grudnia 2017 r. w Lublinie o godzinie 12:00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy ulicy Królewskiej 10. Ciało prof. Henryka Ciocha zostało złożone na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej 16.
W uroczystościach oprócz Sędziów Trybunału Konstytucyjnego uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister sportu Jarosław Stawiarski, posłowie i senatorowie a także przedstawiciele Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej prof. Henryk Cioch został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazała na ręce żony zmarłego – Pani Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.
Minister Halina Szymańska odczytała też list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do bliskich i przyjaciół śp. prof. Henryka Ciocha. Prezydent podkreślił, że Henryk Cioch był wysoko cenionym specjalistą, wszechstronnym znawcą prawa, długoletnim nauczycielem akademickim, „współtwórcą renesansu spółdzielczości”, a jako adwokat służył wielu stowarzyszeniom i fundacjom, „przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”.
„Był człowiekiem do głębi prawym, uczciwym i skromnym. Nie szukał własnej chwały, nie przypisywał sobie nienależnych zasług. Pracował dla Ojczyzny i rodaków najlepiej, jak umiał. (…) Pragnął, aby nasze suwerenne państwo było silne dzięki zaangażowaniu i aktywności obywateli, dzięki sprawnym instytucjom i sprawiedliwym prawom. I taką Polskę budował własną wytrwałą pracą naukową, zawodową i publiczną.” – napisał Andrzej Duda.
List wystosowała też prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, która zwracając się w nim do prof. Henryka Ciocha podkreśliła, że był on nie tylko wybitnym profesorem i niezależnym sędzią, ale także odważnym człowiekiem i wspaniałym kolegą.
„Miałeś w sobie siłę przezwyciężania trosk, niezwykły dar głębokiej refleksji. Ten namysł pozwalał ci zachować dystans wobec skomplikowanej i bardzo brutalnej niekiedy rzeczywistości. Ciągle kochałeś ludzi, mimo że oni zapominali o twojej godności atakując cię bezpodstawnie”
— napisała Julia Przyłębska. Zapowiedziała, że wkrótce w Trybunale Konstytucyjnym odsłonięta zostanie tablica poświęcona prof. Henrykowi Ciochowi.
W siedzibie Trybunału Konstytucyjnego do dnia pogrzebu, wystawiona była Księga Kondolencyjna ku czci prof. Henryka Ciocha, Sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Wpisów w księdze dokonali m.in.: Pan Andrzej Duda, Prezydent RP; Pan Premier Mateusz Morawiecki; Pan Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości; Pan Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Sejmu RP w imieniu Marszałka i Prezydium Sejmu RP; ; Pan Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Panowie Andrzej Stankowski i Andrzej Reczka z Biura Spraw Konstytucyjnych w Prokuraturze Krajowej; Pan Szymon Szynkowski vel Sęk, Poseł na Sejm RP; Pan Zbigniew Cieślak, sędzia TK w stanie spoczynku.
Po ceremonii pogrzebowej Księga Kondolencyjna została przekazana rodzinie.
Henryk Cioch, urodził się 30 lipca 1951 r. w Lubaczowie.
W 1973 r. ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W 1982 r. obronił pracę doktorską, zaś w 1996 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2002 roku uzyskał tytuł profesora nauk prawnych. Zajmował się problematyką prawa cywilnego, spółdzielczego, fundacyjnego, stowarzyszeniowego i rzeczowego. Jest autorem licznych publikacji, ekspertyz i opinii prawnych z tego zakresu.
Jako stypendysta Fundacji H. Herzt Stiftung w latach 1984–1985 przebywał na stypendium na Uniwersytecie w Bonn. Od 1997 r. pracował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W latach 2002-2004 był prodziekanem tego wydziału, kierował również Katedrą Prawa Cywilnego.
Był przedstawicielem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a następnie w Komisji Nadzoru Finansowego.
W 2010 r. Prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.
W 2011 r. został senatorem VIII kadencji.
Był członkiem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Był także wykładowcą Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
W 2001 r. nagrodzony przez rektora KUL oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Dnia 2 grudnia 2015 r. został wybrany przez Sejm RP na sędziego Trybunału Konstytucyjnego i 3 grudnia 2015 r. złożył ślubowanie wobec Prezydenta RP.