Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
1 września na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach udział wzięli najwyżsi rangą przedstawiciele władz polskich oraz 40 delegacji zagranicznych. Na uroczystościach obecna była prezes Trybunału Konstytucyjnego.
(…) Pochylam głowę przed wszystkimi bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza bohaterami – moimi rodakami, współobywatelami; tymi, którzy polegli, i tymi, którzy przeżyli walcząc o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, walcząc o wolną Europę, walcząc za wolność naszą i waszą – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos na placu Piłsudskiego zabrali prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence.
Wcześniej, po oficjalnym powitaniu przez parę prezydencką szefów około 40 delegacji z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego według ceremoniału wojskowego.
Podczas uroczystości wybrzmiał po raz pierwszy dzwon „Pamięć i przestroga” – dar Prezydenta RP dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Słowa ,,pamięć i przestroga” stały się motywem przewodnim uroczystości. Znalazły się też na szarfie wieńca, który został złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza wspólnie przez przedstawicieli delegacji z całego świata. Wpisali się oni także do przygotowanej specjalnie na tę okazję okolicznościowej księgi.
Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP. Wieczorem wysłuchano koncertu upamiętniającego 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – „Polskie requiem” Krzysztofa Pendereckiego.