Wspólne rozliczenie małżonków z podatku dochodowego K 8/03
Dnia 20 kwietnia 2004 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie konstytucyjności niektórych przepisów art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W wyroku z dnia 4 maja 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim pozbawia prawa do łącznego opodatkowania małżonków podatników, którzy zmarli w ciągu roku podatkowego lub po upływie roku podatkowego, lecz przed podpisaniem wspólnego zeznania rocznego jest niezgodny z art. 2, 18 i 71 ust. 1 Konstytucji.
Zaskarżona regulacja uzależniała łączne opodatkowanie małżonków od pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Zdaniem TK takie unormowanie sytuacji małżonków, które uniemożliwia wspólne rozliczenie podatkowe w tak wyjątkowej sytuacji losowej, jak śmierć jednego z małżonków w trakcie roku podatkowego (lub po jego upływie, lecz przed podpisaniem wniosku o łączne opodatkowanie) jest przejawem zbyt dużego rygoryzmu. Przyjęte w ustawie nadmiernie formalistyczne kryterium wspólnych podpisów obojga małżonków na wniosku o łączne opodatkowanie może stanowić swoistą pułapkę dla podatników, nie zapewniającą właściwego bezpieczeństwa prawnego.
Trybunał wskazał także, że obciążenie obowiązkiem podatkowym nie może naruszać istoty wartości wskazanych przez Konstytucję. Z powyższych względów zaskarżona regulacja została uznana za niezgodną z zasadami: demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji) oraz ochrony i opieki nad małżeństwem i rodziną (art. 18 i art. 71 ust. 1 Konstytucji).
Rozprawie przewodniczył wiceprezes TK Andrzej Mączyński, a sprawozdawcą był sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: |