Podatek VAT K 24/03
27 kwietnia 2004 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie konstytucyjności niektórych przepisów ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 r. oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 48 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest niezgodny z art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji oraz że art. 32 a ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 roku (w brzmieniu nadanym przez ustawę nowelizującą z dnia 4 grudnia 2002 roku) jest niezgodny z art. 2 Konstytucji. Trybunał podkreślił, że niekonstytucyjność powyższych przepisów nie stanowi podstawy do zwrotu zapłaconych na ich mocy podatków.
Art. 32 a ustawy o VAT zawiera pewną normę dotyczącą postępowania podatkowego, która została powtórzona i częściowo zmodyfikowana w § 48 zakwestionowanego rozporządzenia. W konsekwencji tych działań w rozporządzeniu zawarta została norma ogólna, natomiast w ustawie uregulowane zostało odstępstwo od tej normy. Zdaniem Trybunału powyższy zabieg legislacyjny narusza konstytucyjną zasadę prymatu ustawy nad aktami prawnymi niższego rzędu, przez co naruszone zostały art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny uznał także, że nałożony na podatnika obowiązek dołożenia staranności poprzez kontrolowanie kontrahentów pod kątem posiadania przez nich kopii wystawionych faktur VAT jest ciężarem nadmiernym. Rozwiązania zawarte w art. 32 kwestionowanej ustawy o VAT są niewspółmiernie uciążliwe w porównaniu do osiągniętych korzyści.
Rozprawie przewodniczyła sędzia TK Ewa Łętowska, a sprawozdawcą był wiceprezes TK Andrzej Mączyński.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: |