Przedawnienie roszczeń. P 46/09
22 stycznia 2013 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gdańsku I Wydział Cywilny dotyczące przedawnienia roszczeń.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny z art. 2, art. 77, art. 30 w związku z art. 38, a także art. 64 ust. 2 konstytucji.
Kwestionowany przepis wprowadza regułę przejściową, zgodnie z którą art. 4421 kodeksu cywilnego znajduje zastosowanie jedynie do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie kwestionowanej ustawy (tj. przed 10 sierpnia 2007), ale nie przedawnionych w tym dniu według przepisów dotychczasowych. Przepisy dotychczasowe to przede wszystkim uchylony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 września 2006 r. art.442 § 1 zd. drugie kodeksu cywilnego. W ocenie sądu pytającego oznacza to, że pomimo uchylenia niekonstytucyjnego przepisu i wprowadzenia nowego regulującego kwestie przedawnienia roszczeń za szkody na osobie, przepis niekonstytucyjny nie wyjdzie z obiegu prawnego, ponieważ został wykorzystany w regule przejściowej dla stosowania nowego przepisu.
Zdaniem sądu pytającego taka redakcja przepisu sprzeciwia się zasadzie poprawnej legislacji. Wprowadzenie reguły przejściowej odwołującej się do uchylonych przepisów wyklucza ochronę tych osób, które zostały pokrzywdzone zdarzeniami powstałymi przed 10 sierpnia 1997 r. Również osoby małoletnie zostają praktycznie pozbawione możliwości realizacji roszczeń z tytułu szkody na osobie. Takie ukształtowanie systemu ochrony prawnej jest w ocenie sądu pytającego sprzeczne z konstytucyjną zasadą ochrony godności osoby ludzkiej.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, sprawozdawcą będzie sędzia TK Zbigniew Cieślak.