Odpowiedzialność za brak opłaty za przejazd po drogach krajowych. P 9/08
25 marca 2010 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku dotyczące odpowiedzialności za brak opłaty za przejazd po drogach krajowych.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności przepisów art. 92 ust. 1 w związku z pkt 4.1 załącznika do ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 2 konstytucji w zakresie w jakim zrównują odpowiedzialność osób, które uiściły opłatę za przejazd po drogach krajowych, ale nie posiadały karty opłaty drogowej w pojeździe w czasie kontroli, z osobami, które należnej opłaty za przejazd nie uiściły w ogóle.
Naczelnik Urzędu Celnego nałożył na Zbigniewa S. prowadzącego działalność gospodarczą kary pieniężne za wykonywanie transportu drogowego pojazdem niezgłoszonym do licencji oraz za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych. Dyrektor Izby Celnej utrzymał decyzję w mocy. W uzasadnieniu wskazał, iż nie stanowi dowodu uiszczenia opłaty karta dobowa lub tygodniowa, która w chwili rozpoczęcia kontroli nie znajdowała się w pojeździe. Okoliczność przedłożenia karty opłaty drogowej dopiero na etapie postępowania odwoławczego nie pozwala na uznanie, że opłata została uiszczona. W skardze do WSA Zbigniew S. zakwestionował nałożone na niego kary jako niewspółmierne do wagi popełnionych wykroczeń.
Art. 92 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym stanowi, że kto wykonuje przewóz drogowy naruszając obowiązki wynikające z przepisów ustawy podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 do 1500 złotych. Załącznik do ustawy w pkt. 4.1. określa wysokość kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych. Przepis ten stanowi, że karta dobowa lub tygodniowa, która w chwili rozpoczęcia kontroli nie znajdowała się w pojeździe, a przedstawiona została w terminie późniejszym, nie stanowi dowodu uiszczenia opłaty. To samo dotyczy karty, która w chwili rozpoczęcia kontroli nie znajdowała się w pojeździe, a zakupiona została w dniu kontroli lub dniach następnych.
Zdaniem sądu pytającego zrównanie odpowiedzialności (poprzez zapłacenie wygórowanej kary pieniężnej w takiej samej wysokości) tych dwu kategorii osób jest naruszeniem konstytucyjnej zasady proporcjonalności. Ponadto ustanowienie kary pieniężnej z tytułu niedopełnienia obowiązku uiszczenia opłaty za przejazd drogą krajową stanowi przejaw władczej ingerencji państwa w sferę praw majątkowych jednostki.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, sprawozdawcą będzie sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz.