Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Zasady przyznawania rent socjalnych osobom, które ukończyły 25 lat. SK 37/09

8 czerwca 2010 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną  Piotra D. dotyczącą zasad przyznawania rent socjalnych osobom, które ukończyły 25 lat.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej z:

- art. 67 ust. 1 konstytucji w zakresie, w jakim przepis ten pozbawia prawa do zabezpieczenia społecznego osobę całkowicie niezdolną do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed rozpoczęciem aktywności zawodowej - w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, ale po ukończeniu 25 roku życia;

- art. 32 ust. 1 konstytucji w związku z art. 67 ust. 1 konstytucji w zakresie, w jakim przepis ten nie przyznaje prawa do renty socjalnej osobie, która ukończyła 25 rok życia i jak osoba, która nie ukończyła tego wieku, jest całkowicie niezdolna do pracy ze względu na naruszenie sprawności organizmu powstałe w okresie nauki lub nauki w szkole wyższej;

- art. 2 konstytucji i wyrażoną w nim zasadą sprawiedliwości społecznej w związku z art. 67 ust. 1 konstytucji w zakresie, w jakim przepis ten, poprzez zastosowanie kryterium wieku, w sposób nieuzasadniony i nieproporcjonalny różnicuje sytuację prawną obywateli całkowicie niezdolnych do pracy i niepełnosprawnych, pozbawiając niektórych z nich prawa do zabezpieczenia społecznego zagwarantowanego w konstytucji.

Prawomocnym wyrokiem sąd oddalił apelację od wyroku odmawiającego przyznania Piotrowi D. renty socjalnej. Podstawą wydania orzeczenia było ustalenie, iż całkowita niezdolność skarżącego do pracy nie wystąpiła przed ukończeniem 25 roku życia. Nie są zatem spełnione przesłanki do przyznania renty socjalnej.

Kwestionowany przepis nie przyznaje prawa do świadczenia rentowego osobie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu powstałego w okresie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak po ukończeniu 25 roku życia. Nie ma on prawa do świadczeń z zakresu ubezpieczenia społecznego, ponieważ nie uzyskał nigdy przymiotu osoby ubezpieczonej. Tym samym nie ma prawa do renty socjalnej należącej do zaopatrzenia społecznego, co zdaniem skarżącego narusza konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego.

W ocenie skarżącego kwestionowany przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Różnicuje on bowiem sytuację prawną osób całkowicie niezdolnych do pracy, których naruszenie sprawności organizmu powstało w trakcie nauki w szkole wyższej w zależności od tego, czy ukończyły one 25 rok życia.

Naruszeniem zasady sprawiedliwości społecznej jest postępowanie ustawodawcy, które pozbawia obywatela niepełnosprawnego i niezdolnego do pracy jakiegokolwiek świadczenia z zakresu zabezpieczenia społecznego, gdy w jego sytuacji konstytucja przyznaje mu prawo do szczególnej ochrony zapewnionej przez państwo - podkreśla skarżący.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, a sprawozdawcą będzie wiceprezes TK Marek Mazurkiewicz