Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej - pracownicy samorządowi /

21 lutego 2006 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący pozbawienia niektórych pracowników samorządowych dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 1 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 4 marca 2004 roku o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz niektórych innych ustaw z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich kierowane były negatywne opinie na temat pozbawienia niektórych pracowników samorządowych prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Biuro RPO zwróciło się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyjaśnienie kryteriów, jakimi się przy tym kierowano. Okazało się, ze decydował sposób nawiązania stosunku pracy: na podstawie wyboru lub powołania. Zdaniem RPO bez trudu można wykazać, że odwołanie się przez ustawodawcę do formy nawiązania stosunku pracy jako kryterium usprawiedliwiającego zróżnicowanie pracowników w zakresie prawa do tzw. trzynastek nosi cechy przypadkowości. Istnieją bowiem stanowiska obsadzone na podstawie powołania, których zajmowanie nie powoduje utraty tego prawa. Dotyczy to m.in. wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, okręgowych inspektorów pracy i ich zastępców. Nastąpiło więc odstępstwo od zasady równego traktowania. Niezbędna jest ocena kryterium, na podstawie którego ustawodawca dokonał zróżnicowania. Nie można bowiem dokonywać tego według dowolnych zasad. Nie istnieje także uzasadniony związek pomiędzy wprowadzonym zróżnicowaniem, a konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Zdaniem RPO za niezgodną z tą zasadą należy uznać sytuację, gdy osoby, od których w dużej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego zostają pozbawione prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marian Zdyb.