Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Lokale socjalne dla osób eksmitowanych SK 51/05

23 maja 2006 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Jana J., Wiesława T., Romany L.-K. dotyczącą możliwości dochodzenia przez właściciela lokalu odszkodowania od gminy, która nie dostarczyła lokali socjalnych dla osób eksmitowanych.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności: art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2005 roku z art. 2, art. 77 ust. 1, art. 31 ust. 3 oraz art. 64 ust. 1 i art. 21 ust. 2 Konstytucji.

Skarżący prowadzący działalność gospodarczą nabyli budynek mieszkalny, by wynajmować w nim lokale. W chwili zakupu budynku część lokali było już wynajętych. Lokatorzy nie płacili należności za użytkowanie, więc skarżący wypowiedzieli im umowy najmu. Na mocy wyroków eksmisyjnych osoby te nabyły uprawnienia do otrzymania lokali socjalnych. Nadal jednak zamieszkują w tym budynku nie uiszczając żadnych opłat, tłumacząc się brakiem takich możliwości. Gmina nie wykonała ustawowego obowiązku dostarczenia lokali socjalnych, odmówiła też zapłaty całości odszkodowania. W tym stanie rzeczy skarżący wystąpili na drogę postępowania sądowego . Skarżący podkreślili, ze domagają się jedynie wyrównania strat, a nie zwrotu utraconych korzyści. Sąd rejonowy oddalił powództwo, w uzasadnieniu stwierdził, że przepisy nie wskazują na obowiązek pokrywania przez gminę całości odszkodowania. Od wyroku skarżący wnieśli apelację, która została oddalona. Kasacja skarżących została również oddalona. Skarżący uważają, że kwestionowany przepis jest niezgodny z Konstytucją m. in. dlatego, że jest nieprecyzyjnie sformułowany, a jego wykładnia językowa w części dotyczącej określenia zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej gminy może dać dwa konkurencyjne wyniki, z których każdy może zostać przekonywująco uzasadniony.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Wiesław Johann, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marian Zdyb.