Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Upoważnienie ustawowe, prawo do sądu K 22/03

16 marca 2004 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie konstytucyjności niektórych przepisów dekretu z dnia 18 września 1954 roku o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1971 roku w sprawie orzekania o przejściu depozytów na własność Państwa.

Stosownie do art. 1 ust 1 zaskarżonego dekretu depozyty w sądach, prokuraturach, organach administracji państwowej, w instytucjach państwowych i społecznych oraz w bankach, przedsiębiorstwach państwowych i jednostkach spółdzielczych przechodzą na własność Państwa w razie niepodjęcia ich przez osoby uprawnione do odbioru mimo wezwania i upływu terminów wskazanych w dekrecie. Określenie organów właściwych do orzekania o przejściu depozytów na rzecz Skarbu Państwa, a także procedur, wedle których następuje orzekanie, dekret deleguje na Radę Ministrów. Podmioty uprawnione do orzekania o przejściu na własność Skarbu Państwa określa § 1 zd. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maca 1971 r., wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w dekrecie.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, art. 6 dekretu, upoważniający do wydania rozporządzenia narusza art. 92 ust 1 Konstytucji, nie zawiera bowiem wymaganych wytycznych dotyczących treści aktu. Przepis art. 6 dekretu nie zawiera żadnych wskazówek, co do kierunku merytorycznych rozwiązań, które mają znaleźć wyraz w rozporządzeniu. Wytycznych, co do treści, nie da się także zrekonstruować na podstawie pozostałych przepisów zaskarżonego dekretu. Rzecznik podkreśla, że art. 6 zakwestionowanego dekretu przekazuje do samodzielnego unormowania w drodze rozporządzenia sprawy o istotnym znaczeniu dla realizacji konstytucyjnych wolności i praw obywateli. Tym samym narusza on konstytucyjne wymaganie, by ograniczenia prawa własności były ustanawiane tylko w drodze ustawy (art. 64 ust 3 Konstytucji).

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżone przepisy kodeksu postępowania karnego (art. 235 w zw. z art. 231 § 1 zd. 2 i w zw. z art. 465 § 2 k.p.k.) w związku z dekretem i rozporządzeniem, w zakresie, w jakim upoważniają prokuratora do orzekania o przejściu na rzecz Skarbu Państwa nie podjętego depozytu i zarazem nie przewidują sądowej kontroli tego rozstrzygnięcia, naruszają prawo do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji).

Rozprawie będzie przewodniczył Sędzia TK Wiesław Johann, a sprawozdawcą będzie Sędzia TK Ewa Łętowska.

Prasa:
RZECZPOSPOLITA Nr 63, 15 marca 2004
Trybunał Konstytucyjny. Rzeczy nieodebrane