Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Postępowanie sądowe SK 29/04

W dniu 6 grudnia 2004 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Jacka B. w sprawie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.), dotyczących procedury rozpatrywania przez sąd zażalenia na tymczasowe zatrzymanie.

Skarżący stawił się w Komendzie Policji na przesłuchanie w charakterze świadka - podejrzanego. Na przesłuchanie skarżący zabrał urządzenie rejestrujące (dyktafon), w celu utrwalenia przebiegu wydarzeń. W trakcie przesłuchania funkcjonariusze odebrali skarżącemu dyktafon i zatrzymali go w policyjnej izbie zatrzymań. Jacek B. wniósł do Sądu zażalenie na decyzję o zatrzymaniu, nie zostało ono jednak uwzględnione.

Sąd na mocy art. 246 i 464 K.p.k. rozpatrzył zażalenie na posiedzeniu niejawnym. Zdaniem skarżącego dokonanie czynności sądowych w sposób niejawny, bez zawiadomienia o ich terminie i miejscu, uniemożliwiło jemu i jego obrońcy przedstawienie i przeprowadzenie dowodów w celu wykazania niesłuszności oskarżenia. Jacek B. podkreśla, że zakwestionowany art. 464 K.p.k. ujmuje fakultatywnie możliwość udziału zainteresowanego i/lub jego obrońcy w posiedzeniu ("sąd odwoławczy może zezwolić stronom lub obrońcy albo pełnomocnikowi na wzięcie udziału w posiedzeniu"). Tym samym zaskarżony przepis nie gwarantuje osobie wnoszącej zażalenie na decyzję o czasowym zatrzymaniu prawa do wzięcia udziału w posiedzeniu, na którym jest ono rozpoznawane. Procedura taka nie spełnia, zdaniem skarżącego, podstawowych wymagań konstytucyjnych: jawności postępowania odwoławczego, kontradyktaryjności a także prawa do obrony. Oznacza to naruszenie art. 45 ust. 1 oraz 42 ust. 2 Konstytucji.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marian Zdyb.

Prasa:
GAZETA PRAWNA Nr 233, 30 listopada 2004 r.
Wiesława Moczydłowska: Kara za żądanie zwrotu podatku.