Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Ograniczenie do dwóch miesięcy prawa prokuratora w stanie spoczynku do powrotu na swój wniosek do służby SK 13/24

22 listopada 2024 r. o godz. 9:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę skargi konstytucyjnej D. B. dotyczącą ograniczenia do dwóch miesięcy prawa prokuratora w stanie spoczynku do powrotu na swój wniosek do służby.

Trybunał Konstytucyjny dokona kontroli zgodności art. 47 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze w związku z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw „rozumiany w ten sposób że prokurator pozostający w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające Prawo o prokuraturze w stanie spoczynku może wrócić na swój wniosek do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne jedynie w okresie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie tejże ustawy, tj. w okresie od 4 marca 2016 r. do 4 maja 2016 r.” z art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Skarżący, będąc prokuratorem, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca z dnia 9 października 2009 r.), przeszedł w stan spoczynku na podstawie art. 19 ust. 3 tejże ustawy. Na wniosek Skarżącego złożony w trybie art. 47 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (dalej: ustawa - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze), Prokurator Generalny pismem z lutego 2022 r. przywrócił Skarżącego do czynnej służby na stanowisku prokuratora. Prezes Rady Ministrów powołał Skarżącego do pełnienia określonej funkcji. Pismem ze stycznia 2024 r., doręczonym Skarżącemu osobiście, Prokurator Generalny uznał, że pismo Prokuratora Generalnego z lutego 2022 r. o przywróceniu Skarżącego do czynnej służby prokuratorskiej nie wywołało skutków określonych w art. 47 § 1 i 2 ustawy - Przepisy wprowadzające Prawo o prokuraturze i ustalił, że Skarżący pozostaje prokuratorem przeniesionym w stan spoczynku w trybie art. 19 ust. 3 ustawy zmieniającej z dnia 9 października 2009 r.

Zdaniem Skarżącego norma będąca podstawą rozstrzygnięcia wobec jego osoby jest rezultatem procesu wykładni dokonanej przez organ i literalnie nie wynika z kwestionowanych przepisów. Dopiero bowiem z aktu stosowania prawa można odczytać treść normatywną, w której przyjmuje się, że prokurator pozostający w stanie spoczynku w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające Prawo o prokuraturze może wrócić na swój wniosek do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne jedynie w okresie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie tejże ustawy, tj. w okresie od 4 marca 2016 r. do 4 maja 2016 r.

W ocenie Skarżącego, doszło do naruszenia art. 60 Konstytucji RP w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, w ten sposób, że zastosowano nieznany ustawie tryb odwołania ze służby prokuratorskiej w stanie czynnym i finalnie z pełnienia funkcji prokuratora, nie wskazując przy tym podstawy prawnej przeniesienia w stan spoczynku, uznania pozostawania w stanie spoczynku, czy też uznania że nie doszło do nawiązania stosunku służbowego prokuratora, naruszając w ten sposób konstytucyjne prawo do pozostania w służbie publicznej.  Przyjęcie bowiem arbitralnego kryterium czasu złożenia wniosku o przywrócenie do czynnej służby prokuratorskiej, różnicuje zdaniem Skarżącego sytuację prokuratorów pozostających w stanie spoczynku w dniu wejścia wżycie ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające Prawo o prokuraturze.

Skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego: sędzia TK Krystyna Pawłowicz - przewodniczący, sędzia TK Stanisław Piotrowicz - sprawozdawca, sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski, prezes TK Julia Przyłębska, sędzia TK Bartłomiej Sochański.