Regulamin recenzentów
Autorzy wyrażają zgodę na poddanie przedłożonych manuskryptów postępowaniu recenzyjnemu przebiegającemu według standardów nauki oraz wytycznych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Recenzenci czasopisma posiadają co najmniej stopień doktora. Redakcja stosuje zasadę niewyznaczania recenzentów spośród członków Rady naukowo-programowo czasopisma „Zagadnienia Sądownictwa Konstytucyjnego”, ani ze środowiska naukowego lub zawodowego, z którego pochodzi autor recenzowanego manuskryptu.
Postępowanie recenzyjne opiera się na doborze niezależnych recenzentów celem niedopuszczenia do powstania konfliktu miedzy recenzentem a autorem, zgodnie z zasadami „podwójnego zaślepienia” (double-blind review).
Celem sporządzenia recenzji jest uzyskanie opinii recenzenta, czy recenzowany artykuł spełnia w szczególności podstawowe kryteria publikacyjne, tj. stanowi oryginalną wypowiedź autora przyczyniającą się do rozwoju wiedzy w danej dziedzinie, jest sformułowany w stylu naukowym, a zawarte w nim wywody są komunikatywne, wnioski uzasadnione, zaś całość jest udokumentowana i osadzona w paradygmacie metodologii właściwej dla danej dziedziny z zakresu działania czasopisma „Zagadnienia Sądownictwa Konstytucyjnego”.
Recenzja stanowi ocenę wartości naukowej i merytorycznej artykułu, a także ocenę przejrzystości wypowiedzi, sposobu formułowania tez i wniosków, umiejętności warsztatowych autora, w tym prawidłowość dokumentowania wypowiedzi i odniesienia do literatury.
Ocena dokonywana przez recenzenta sporządzana jest w formie opisowej za pomocą formularza opracowanego przez Redakcję czasopisma. Formularz umożliwia recenznetowi wyrażenie opinii na temat wartości naukowej i merytorycznej artykułu, a także jego poprawności redakcyjnej oraz innych istotnych zdaniem recenzenta kwestii. Recenzja zawiera również rekomendację w zakresie odrzucenia lub dopuszczenia artykułu do publikacji. Recenzent ma także możliwość wskazania koniecznych w jego opinii poprawek lub uzupełnień.
Redakcja zastrzega sobie prawo do poddania manuskryptu recenzji przez co najmniej jednego recenzenta z Polski lub z zagranicy, zwłaszcza w przypadku artykułów sporządzonych w języku angielskim.
Redakcja informuje autora manuskryptu o rezultacie postępowania recenzyjnego oraz może jednocześnie przekazać autorowi informację na temat uwag, sugestii lub zastrzeżeń odnotowanych w recenzji.
W zależności od wyniku postępowania recenzyjnego Redakcja może odmówić przyjęcia artykułu do publikacji. Redakcja może również wszcząć ponownie postępowania recenzyjne celem uzyskania opinii innego recenzenta.