Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej; zwrot kosztów kształcenia. P 15/10

Data: 15 II 2011 godz.: 0.00

15 lutego 2011 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące zwrotu kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności: 
- art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 roku o Krajowej Szkole Administracji Publicznej z art. 92 ust. 1 konstytucji; 
- § 11 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej z art. 2 i art. 92 ust. 1 konstytucji.

Prezes Rady Ministrów utrzymał w mocy decyzję o zwrocie przez Krzysztofa R. kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP). Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 29 października 1999 r. w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w KSAP, w przypadku skreślenia z listy słuchaczy po pierwszych ośmiu miesiącach kształcenia z przyczyn innych niż zdrowotne lub zgoda Prezesa RM, koszty kształcenia podlegają zwrotowi w wysokości podwójnej wysokości stypendium należnego słuchaczowi za okres jego kształcenia w KSAP.

Sąd pytający wskazuje, iż w upoważnieniu wskazanym w art. 8 pkt. 2 ustawy o KSAP nie określono jakichkolwiek wytycznych dotyczących rozporządzenia. Oznacza to, iż omawiana delegacja ma charakter upoważnienia blankietowego, co skutkuje niezgodnością z konstytucją nie tylko art. 8 pkt 2 ustawy o KSAP, ale także § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.

W § 11 ust. 1 pkt 1 kwestionowanego rozporządzenia przewidziano obowiązek zwrotu części kosztów kształcenia, nie odnosząc się do kosztów wynikających z poprzednich paragrafów rozporządzania, ale przyjmując, iż koszty te będą odpowiadać podwójnej wysokości należnego stypendium. Zdaniem sądu pytającego nie można jednak wykluczyć, iż obowiązek zwrotu kosztów kształcenia jedynie w części, a więc kosztów wyliczonych w sposób określony w § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, będzie faktycznie przekraczał rzeczywiste koszty kształcenia słuchacza. Taki sposób ukształtowania obowiązku zwrotu części kosztów kształcenia oznacza, iż upoważniony organ nie zastosował się do reguł poprawnej legislacji, co może prowadzić do niezgodności kwestionowanego przepisu rozporządzenia z art. 2 konstytucji.

Rozprawie będzie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński, sprawozdawcą będzie wiceprezes TK Stanisław Biernat.