Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Wysokość ekwiwalentu a koszty stałe K 16/05

Data: 27 VI 2006 godz.: 0.00

Kwestionowany przepis ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw nie narusza chronionego konstytucyjnie prawa nabytego (t.j. prawa do otrzymania ekwiwalentu za rezygnację z kwatery w ściśle określonej wysokości).

27 czerwca 2006 r. o godz. 13.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad obliczania ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację przez żołnierzy zawodowych z kwatery stałej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw jest zgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał nie stwierdził naruszenia przez zaskarżony przepis chronionego konstytucyjnie prawa nabytego, rozumianego jako prawo do otrzymania ekwiwalentu za rezygnację z kwatery w ściśle określonej wysokości. Przepisy uzależniły wysokość ekwiwalentu od okoliczności, jakie występowały w chwili jego wypłaty, a nie w chwili złożenia wniosku o wypłatę. Brak ustawowego określenia terminu wypłaty ekwiwalentu powodował, że samo złożenie wniosku nie tworzyło po stronie wnioskodawcy roszczenia o wypłatę ekwiwalentu w ściśle określonej i niezmiennej wysokości. Wystąpienie z wnioskiem o realizację prawa do kwatery w formie wypłaty ekwiwalentu w pewien sposób kształtowało sytuację prawną wnioskującego, jedynie kreując roszczenie o zawarcie umowy.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Jerzy Stępień, a sprawozdawcą był sędzia TK Adam Jamróz.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prasa:
Rzeczpospolita, Nr 149, 28. 06. 06 r. 
Marek Domagalski: Niższy ekwiwalent za kwaterę się obronił.
Gazeta Prawna, Nr 124, 28. 06. 2006 r.
Katarzyna Rychter: Prawa nabyte można ograniczyć, ale nie w sposób arbitralny.