Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Warunki przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego P 23/05

Data: 15 XI 2006 godz.: 0.00

15 listopada 2006 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku dotyczące warunków przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 27 ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił Bernadetcie R. przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego. Decyzja ta stała się ostateczna wskutek utrzymania jej w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Zdaniem organów pomocy społecznej obu instancji wnioskodawczyni nie spełnia kryteriów do przyznania jej zasiłku, gdyż opiekuje się niepełnosprawnym bratem, a nie dzieckiem. Wobec obowiązujących przepisów jedynie opieka nad dzieckiem uprawniałaby ją do zasiłku. Bernadeta R. odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego uzasadniając, że jej brat został całkowicie ubezwłasnowolniony i ją ustanowiono opiekunem prawnym. Od 1997 r. są sierotami i ona pełni także rolę matki. Odmowa przyznania zasiłku spowodowała, że znaleźli się w niedostatku. Zdaniem pytającego sądu pominięcie wśród uprawnionych do nabycia prawa do zasiłku osób innych niż rodzice, a których obciąża obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego, niepełnosprawnego członka rodziny, jest nieuzasadnioną dyskryminacją. Skoro uznano, że należy udzielić pomocy ze środków publicznych rodzicom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej, nie mogącym podjąć zatrudnienia z powodu konieczności opiekowania się pełnoletnim, niepełnosprawnym dzieckiem, to nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia odmowa możliwości uzyskania prawa do zasiłku przez krewnych w linii prostej i rodzeństwo osoby niepełnosprawnej.

Rozprawie będzie przewodniczył prezes TK Jerzy Stępień, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.