Obciążenie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia dożywotnim obowiązkiem alimentacyjnym SK 57/04
Podmiot inicjujący postępowanie: Andrzej H.
Data: 11 IV 2006 godz.: 0.00
Obowiązek dostarczania przez rozwiedzionego małżonka, który został uznany za winnego rozkładu pożycia, środków utrzymania drugiemu rozwiedzionemu małżonkowi, nie wygasa wskutek upływu czasu.
11 kwietnia 2006 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Andrzeja H. dotyczącą obciążenia go dożywotnim obowiązkiem alimentacyjnym jako małżonka wyłącznie winnego rozkładowi pożycia.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 60 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy w zakresie, w jakim stanowi, że wynikający z art. 60 § 1 tego kodeksu obowiązek dostarczania przez rozwiedzionego małżonka, który został uznany za winnego rozkładu pożycia, środków utrzymania drugiemu rozwiedzionemu małżonkowi, nie wygasa wskutek upływu czasu, jest zgodny z art. 64 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji i z nakazem urzeczywistniania zasad sprawiedliwości społecznej wyrażonym w art. 2 Konstytucji.
Regulacja ustawowa zakłada, że małżeństwo jest stosunkiem prawnym o nieokreślonym czasie trwania. Niezależnie od instytucji rozwodu i separacji (a także zmian obyczajowych i towarzyszących im zmian świadomości społecznej) zasadniczą przyczyną ustania małżeństwa jest i pozostaje śmierć jednego z małżonków. Wobec tego, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, uzasadnione jest stanowisko, że pewne formy ochrony roszczeń majątkowych wobec współmałżonka mogą nie tylko trwać nadal mimo rozwodu, ale i mieć charakter z założenia dożywotni. Gdyby nie doszło do rozwodu, małżonkowie mieliby prawo oczekiwania od siebie nawzajem wsparcia, jak również pomocy materialnej w zaspokajaniu swoich uzasadnionych potrzeb. Z powyższych względów Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo rozwiedzionego małżonka do alimentacji stanowi prawo majątkowe w rozumieniu Konstytucji. Konieczność ochrony tego prawa może uzasadniać ingerencję w prawo własności i inne prawa majątkowe drugiego z rozwiedzionych małżonków.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marian Zdyb, a sprawozdawcą był wiceprezes TK Andrzej Mączyński.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Rzeczpospolita, Nr 87, 12. 04. 06 r. Jolanta Kroner: Winny rozpadu małżeństwa płaci dożywotnio. Gazeta Prawna, Nr 73, 12. 04. 06 r. Katarzyna Rychter: Obowiązek nieograniczony w czasie. |