Krajowa Rada Sądownictwa - konstytucyjna pozycja K 28/04
Data: 28 XI 2003 godz.: 0.00
Przepisy ustawy z 28 listopada 2003 roku nie naruszają Konstytucji. Pełna niezależność Krajowej Rady Sądownictwa nie ma wpływu na prawidłową realizację konstytucyjnych i ustawowych obowiązków KRS.
18 lipca 2005 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczący uzyskania przez KRS pełnej organizacyjnej i finansowej niezależności.
W wyroku z 19 lipca Trybunał orzekł, że art. 10 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz niektórych innych ustaw nie jest niezgodny z art. 10 i art. 173 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że samodzielność finansowa Krajowej Rady Sądownictwa nie jest nieodzownym warunkiem prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych kompetencji KRS. Nie może być też traktowana jako gwarancja odrębności władzy sądowniczej. KRS jest samodzielnym, centralnym organem państwowym, którego funkcje powiązane są z władzą sądowniczą. Jednak zarówno jej funkcje, jak i prawne środki działania nie pozwalają utożsamić jej z sądami i trybunałami. Niezależność budżetu sądownictwa nie ma charakteru gwarancji konstytucyjnej, lecz jest gwarancją ustawową. Ustawodawca stworzył ją uznając, że jest to jedno z możliwych rozwiązań, służących zapewnieniu realizacji konstytucyjnych funkcji tych organów. Konstytucja nie wymaga jednak istnienia takiej formy gwarancji. Sprawowanie obsługi administracyjnej, organizacyjnej i technicznej Rady przez Kancelarię Prezydenta nie może być oceniane jako ingerencja władzy wykonawczej we władzę sądowniczą, przede wszystkim dlatego, że KRS nie jest władzą sądowniczą, a także nie jest statutową jednostką organizacyjną Kancelarii Prezydenta. Sprawowana przez Kancelarię obsługa nie może mieć wpływu na zakres kompetencji KRS. Odrębność budżetowa KRS nie dotyczy niezawisłości sędziów - w zakresie sprawowania przez nich urzędu.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski a sprawozdawcą był sędzia TK Jerzy Ciemniewski.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Gazeta Prawna, nr 139, 19 lipca 2005 r. Aneta Mościcka: Samodzielność niejedno ma imię. Rzeczpospolita, nr 167, 19 lipca 2005 r. Niezależność samorządu sędziów. -j.k. Gazeta Prawna, nr 140, 20 lipca 2005 r. Aneta Mościcka: Tylko gwarancja ustawowa. Rzeczpospolita, nr 168, 20 lipca 2005 r. Jolanta Kroner: Odroczona samodzielność finansowa. |